Rodzaje inflacji – co warto wiedzieć?
Data publikacji 20 sierpnia 2022
Inflacja to coraz częściej poruszany temat. Jak wiadomo, w Polsce wynosi ona, według oficjalnych źródeł około 15% w skali roku. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny inflacji.
Czym jest inflacja?
Inflacja to wzrost cen towarów na rynku, który może mieć wiele przyczyn. Inflacja wyliczana jest na podstawie wskaźników, które oparte są na badaniach Głównego Urzędu Statystycznego. Do powstania inflacji może dojść wtedy gdy państwo prowadzi nieprzemyślaną politykę finansową, która może objawiać się np. rozdawnictwem. Jednym z głównych rodzajów inflacji, najbardziej dotkliwej dla statystycznego gospodarstwa domowego jest inflacja popytowa. Co ważne, najczęściej ma ona rozmiar globalny i zachodzi we wszystkich państwach biorących udział w światowym obrocie. Na całym świecie wzrasta konsumpcja, która jest właśnie przyczyną inflacji. Niekiedy może do niej dojść, wtedy gdy państwa prowadzą ekspansywną politykę pieniężną. W opozycji do tego rodzaju inflacji stoi inflacja podażowa, której przyczyną jest wzrost kosztów produkcji. Można uznać, że obecnie to właśnie taki rodzaj inflacji jest problemem w Polsce. Wzrosły ceny wielu ważnych surowców, bez których produkcja nie może być tak samo kosztowna, jak przed podwyżką.
Jakie są przyczyny i skutki inflacji?
Inflacja popytowa charakteryzuje się tym, że na rynku jest za duży popyt na dane dobro. Co ważne, taki rodzaj inflacji nazywany jest również kosztowym. Kiedy powstaje? Przede wszystkim, wtedy gdy rosną koszty produkcji. Koszty te mogą wzrosnąć, ponieważ drożeją poszczególne surowce wykorzystywane w produkcji, lub te, bez których transport nie byłby możliwy. Chodzi przede wszystkim o ropę, gaz czy też węgiel. Inflacja niesie za sobą wiele skutków, które mogą być bardzo dotkliwe dla każdej klasy społecznej. Jak wiadomo, najbardziej problematyczne jest to, że ceny nawet na podstawowe dobra rosną. Ponadto, osoby posiadające oszczędności w walucie, którą dotknięta jest inflacją, stale tracą pieniądze. Inflacja nawet niewielka może przyczynić się do ograniczenia zainteresowania danym krajem i jego gospodarką wśród inwestorów. Jest to przyczyna zahamowania gospodarki, która bardzo mocno wpływa na komfort życia. Aby zapobiec inflacji, banki centralne mogą podejmować decyzję o podwyższeniu stóp procentowych od kredytów hipotetycznych czy też kredytów konsumpcyjnych.
Jakie są rodzaje inflacji?
Inflacje dzieli się ze względu na jej tempo oraz roczny procent. Pierwszym stadium jest inflacja pełzająca, która objawia się tym, że wynosi ona kilka procent w skali roku. Nie jest to stan niebezpieczny dla gospodarki, jednakże prowadzić może do przejścia w inflację kroczącą. Taka inflacja osiągać może kilkanaście procent i jest ona na ten moment obecna w Polsce. Kolejnym rodzajem inflacji, jest inflacja galopująca, która wynosić może nawet kilkadziesiąt procent. Ostatnim rodzajem, jest hiperinflacja, który wynosić może od stu procent do nawet kilkuset. Wtedy gospodarka załamuje się i może dojść do niepokojów społecznych. Warto nadmienić, że taka inflacja jest w niektórych krajach np. w Wenezueli.