Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes agencja rekrutacyjna it

Kiedy agencja rekrutacyjna IT jest dobrym rozwiązaniem rekrutacyjnym?

Data publikacji 30 września 2022

Nowoczesne technologie sukcesywnie przedzierają się do coraz rozmaitszych obszarów, a proporcjonalnie do zwiększonego zastosowania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników IT. To sprawia w konsekwencji, że rekrutacja doświadczonych specjalistów w branży IT okazuje się dziś trudniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Chcąc zatrudnić wartościowe talenty, poszczególne firmy technologiczne stają więc przed sporym wyzwaniem. Jak bowiem skutecznie rekrutować odpowiednich ludzi z konkretnymi umiejętnościami, gdy konkurencja na rynku jest ogromna, a standardowe metody rekrutacyjne okazują się nieefektywne? Odpowiedzią na te problemy może być współpraca z profesjonalną agencją rekrutacyjną IT. Sprawdź, kiedy warto rozważyć oddanie procesów rekrutacyjnych w ręce zewnętrznych rekruterów.

Agencja rekrutacyjna IT – sposób na skuteczną rekrutację

Przygotowanie standardowej oferty o pracę, opublikowanie ogłoszenia na jednym z popularnych job boardów i bierne oczekiwanie na tuziny ochoczo nadsyłanych CV? Tak z pewnością nie wygląda dziś skuteczna rekrutacja w branży IT. Tymczasem wiele firm, które potrzebują powiększyć swój zespół developerski o specjalistów z konkretnymi kompetencjami, nadal ogranicza swoje działania rekrutacyjne do tradycyjnych, niewyszukanych metod, korzystając z najprostszych i – zdawać by się mogło – najszybszych rozwiązań. Czy faktycznie tak jest? Większość przedsiębiorstw inwestujących czas i wewnętrzne zasoby boleśnie przekonuje się, że tego rodzaju sposoby rekrutacji już kilka lat temu przestały być efektywne, skutkując dziś jedynie przedłużającym się procesem rekrutacyjnym i narastającą frustracją hiring managerów. Co więcej, nieobsadzone wakaty i niemożność podejmowania nowych, lukratywnych projektów to dla firmy wymierne straty finansowe każdego dnia.

Co sprawia, że rekrutacja talentów z branży IT jest dziś tak wymagającym zadaniem? Kluczowy powodem jest bez wątpienia ogromna konkurencja – specjaliści IT rzadko aktywnie poszukują pracy, co sprawia, że rozmaite firmy technologiczne same zabiegają o najlepsze talenty, wprost prześcigając się w coraz atrakcyjniejszych propozycjach zawodowych. Wobec tego przygotowanie przekonującej kontroferty to duże wyzwanie dla firm, chcących pozyskać konkretnych pracowników. Problematyczną kwestią jest także to, że eksperci IT zazwyczaj działają w wąskiej specjalizacji, dysponując określonym zestawem kompetencji. Skuteczne zrekrutowanie takiego kandydata jest o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zatrudnienie pracownika do zadań ogólnych.

W obliczu wskazanych wyzwań nie może dziwić fakt, że wiele firm technologicznych wciąż boryka się z problemami rekrutacyjnymi. Nieefektywne, przedłużające się i generujące dodatkowe koszty procesy rekrutacyjne to natomiast pierwszy znak, że firma potrzebuje wsparcia profesjonalistów z agencji rekrutacyjnej IT.

Kiedy współpraca z agencją rekrutacyjną IT jest opłacalna?

Nie każda firma technologiczna dysponuje zasobami pozwalającymi na zorganizowanie wewnątrz organizacji rozbudowanego działu HR, który mógłby efektywnie obsługiwać wszystkie aktualnie realizowane procesy rekrutacyjne. Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się zasięgnąć wsparcia ze strony doświadczonych rekruterów. Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej IT? Oddelegowanie zadań rekrutacyjnych w ręce zewnętrznych specjalistów okazuje się rozsądnym i wysoce opłacalnym rozwiązaniem, jeśli:

  • firma nie posiada czasu i budżetu na zorganizowanie wieloetapowego procesu rekrutacyjnego IT;
  • dotychczas przeprowadzone rekrutacje okazywały się nieefektywne, zbyt długie i kosztowne;
  • firma jest początkujący start-upem lub małym, dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem i w związku z tym potrzebuje szybko zrekrutować konkretnych specjalistów do realizacji powziętych projektów;
  • firma otrzymała ciekawe, zyskowne zlecenie, jednak przez braki kompetencyjne w zespole nie jest w stanie go efektywnie obsłużyć własnymi siłami i w związku z tym potrzebuje w krótkim czasie rozszerzyć zespół o konkretnych specjalistów posiadających określone kompetencje.

Redakcja letmeknow.pl

Nasi redaktorzy na stronie letmeknow.pl to dynamiczny zespół ekspertów w dziedzinach biznesu, finansów, rozwoju osobistego, pracy oraz lifestyle'u. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i pasję do dzielenia się wiedzą oraz inspiracją z czytelnikami. Stale rozwijamy się, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej aktualne i wartościowe treści. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, możemy oferować artykuły, które nie tylko pomagają czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych, ale także w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego stylu życia

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?