Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Czym są ETF-y

Czym są ETF-y i dlaczego warto w nie inwestować?

Data publikacji 5 czerwca 2023

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które systematycznie zyskują na popularności. Czym są dokładnie? Dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które jak wspomniano we wstępie systematycznie zyskują na popularności. W związku z tym warto wiedzieć, że są one notowane na giełdzie, a co za tym idzie charakteryzuje je nie tylko wysoka płynność, ale również bieżąca wycena. Nie są to jednak jedyne kwestie, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odmienny w ich przypadku jest również cel działania. Warto bowiem mieć świadomość, że ETF-y nie dążą do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale starają się wiernie naśladować dany instrument bazowy. Co może pełnić jego rolę? Możliwości w tym przypadku jest naprawdę sporo, ponieważ ETF-y mogą opierać się nie tylko na indeksach giełdowych, ale również koszykach akcji, surowcach, walutach, czy nawet kryptowalutach.

W jaki sposób działają ETF-y? Otóż, należy mieć świadomość, że składają się one z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks. W efekcie każda zmiana jego wartości, czyli wzrost lub spadek notowań skutkuje identyczną zmianą wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Chcąc inwestować w ETF-y warto wiedzieć, że ich zakup jest dostępny praktycznie dla każdego. Warunkiem koniecznym jest bowiem jedynie posiadanie odpowiedniego rachunku maklerskiego, który można otworzyć u brokera. Podmiot ten pełni wówczas rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem i umożliwia zakup i sprzedaż jednostek uczestnictwa ETF-ów. Po otwarciu konta wystarczy go zasilić, by móc następnie wytypować konkretny ETF, którego jednostki zostaną zakupione. Sam mechanizm zakupu ETF-ów jest bardzo prosty, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule przybliżającym aspekty wyboru rachunku maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Rosnąca popularność ETF-ów jest efektem ich licznych zalet. Wymienić wśród nich należy bowiem nie tylko wspomnianą w poprzednim akapicie dostępność, ale przede wszystkim możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie. Wynika to z faktu, że większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie korzystniejsze niż próby samodzielnego pokonania rynku. Zaletą ETF-ów są także niskie opłaty za zarządzanie, które klasyfikowane jest w tym przypadku jako zarządzanie pasywne. Z punktu widzenia inwestora korzystne jest także to, że inwestowanie w ETF-y nie wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku inwestowania długoterminowego.

Podsumowując należy stwierdzić, że za inwestowaniem w ETF-y przemawiają ich liczne zalety. Warto jednak pamiętać również o tym, że jest to forma inwestycji, która wiąże się z ryzykiem. W efekcie może przynieść nie tylko zysk, ale przyczynić się także do poniesienia strat.

Materiał zewnętrzny

Redakcja letmeknow.pl

Nasi redaktorzy na stronie letmeknow.pl to dynamiczny zespół ekspertów w dziedzinach biznesu, finansów, rozwoju osobistego, pracy oraz lifestyle'u. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i pasję do dzielenia się wiedzą oraz inspiracją z czytelnikami. Stale rozwijamy się, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej aktualne i wartościowe treści. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, możemy oferować artykuły, które nie tylko pomagają czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych, ale także w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego stylu życia

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?