letmeknow.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach oraz rozwoju osobistym

FinansePraca

Jak zostać doradcą podatkowym? Czy warto pracować w tej branży?

Jak zostać doradcą podatkowym? Czy warto pracować w tej branży?

Doradca podatkowy to zdecydowanie jeden z zawodów przyszłości. Obecne regulacje podatkowe są bardzo liczne. Sama ustawa o podatku VAT liczy kilkaset stron. Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z rozliczaniem podatków. Okazuje się, że polski system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych w całej Unii Europejskiej. Dlatego bardzo potrzebni są doradcy podatkowi. Dzięki nim można skupić się na rozwijaniu biznesu, a nie na ciągłym sprawdzaniem ustaw. Warto dowiedzieć się, jak zostać doradcą podatkowym. Okazuje się, że ludzie pracujący w tej branży mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Warto na początku wspomnieć o danych pochodzących z resortu finansów. Obecnie coraz więcej ludzi przystępuje do egzaminu na doradcę podatkowego. Dlatego można zauważyć, że na ten zawód istnieje spory popyt. Ponadto w obecnym roku rekordowa ilość kandydatów złożyła aplikacje, a ponadto bierze udział w egzaminach pisemnych. Dzięki nim można zostać doradcą podatkowym. Wiele osób zastanawia się, kto może zostać doradcą podatkowym. Należy nadmienić, że osoba wykonująca takowy zawód powinna mieć bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe. Przede wszystkim musi mieć wyższe wykształcenie, najlepiej ekonomiczne bądź prawnicze. Dodatkowo musi mieć wiedzę specjalistyczną oraz doświadczenie z szeroko rozumianego prawa finansowego. Oprócz tego znaczenie ma znajomość przepisów prawnych. Dodatkowo osoba, która chce zostać doradcą podatkowym, powinna stale aktualizować swą wiedzę, bowiem w Polsce stale zmieniają się przepisy prawne w kwestii podatków.

Zawód przyszlości

Trzeba też wiedzieć, że dotychczasowe postępowanie przyszłego doradcy podatkowego powinno dawać rękojmie, iż będzie on właściwie pracować w swoim zawodzie. Następnym krokiem w celu pracy w tym zawodzie jest zgłoszenie się na egzamin, a ponadto jego opłacenie. Jeśli mowa o egzaminie, złożony jest on z dwóch etapów. Warto tutaj przytoczyć dane przedstawione przez Ministerstwo Finansów. W poprzednim roku aż 1243 kandydatów złożyło wniosek o dopuszczenie do egzaminu pisemnego. Dlatego widać, że bardzo dużo osób chce zostać doradcą podatkowym. Nie jest nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie pojawia się coraz więcej kancelarii podatkowych. Stale poszukiwani są nowi pracownicy. Z tego powodu coraz więcej ludzi zapisuje się na egzaminy.

Doradca podatkowy

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że droga do zawodu doradcy podatkowego nie jest usłana różami. Aby pracować na takim stanowisku, trzeba zmierzyć się z egzaminem pisemnym oraz ustnym. Ten pierwszy składa się z dwóch etapów. Należy się zmierzyć z testem oraz kazusem. Trzeba wiedzieć o tym, że egzamin ma na celu sprawdzić wiedzę teoretyczną, a ponadto praktyczną z wielu dziedzin. Mowa tutaj przede wszystkim o źródłach prawa oraz wykładni prawa. Dodatkowo trzeba wykazać się analizą podatkową. Istotne są również podstawy międzynarodowe, a także wspólnotowe prawo podatkowe. Innym ważnym aspektem jest materialne prawo podatkowe. Oczywiście kandydat musi wiedzieć także wiele innych rzeczy.

Udostępnij