Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty rodzaje motywacji

Rodzaje motywacji. Jak zachęcić dziecko do nauki?

Data publikacji 11 września 2022


Wystartował nowy rok szkolny i miejmy nadzieję, że ten będzie nawiązywał do tych lepszych czasów edukacji. Kryzys oczywiście jest, związany między innymi z deficytem kadry nauczycielskiej w naszym kraju, ale przynajmniej możemy liczyć na to, że nauka będzie się odbywać w sposób nie zakłócony i stacjonarny. Nauczanie zdalne także odbiło się na uczniach, więc tak istotne jest by do nowego roku szkolnego przystąpić ze świeżym spojrzeniem i odpowiednią motywacją. Właśnie to słowo jest kluczowe – motywacja! Zadajmy sobie zatem pytanie jak zachęcić dziecko do nauki i wywołać w nim ten cenny pierwiastek ciekawości i dążenia do zdobywania wiedzy. Jakie rodzaje motywacji mogą wchodzić w grę?

Rola motywacji w nauczaniu

Większość dobrych uczniów nie rodzi się wcale dobrymi uczniami – stwierdzenie być może banalne, ale ze wszech miar słuszne. Tak naprawdę to indywidualna osobowość młodego człowieka odgrywa dużą rolę w chęci do nauki i jego ogólnej dyspozycji mentalnej, a poza uzdolnieniami ważna jest odpowiednia motywacja.

Jednym z największych błędów, jakie nauczyciele i rodzice mogą popełnić, jeśli chodzi o rozwój uczniów, jest ograniczenie nauki do klasy. Podczas gdy klasa faktycznie będzie głównym źródłem nauczania, to rozwój intelektualny i społeczny powinien wykraczać poza mury szkoły. Motywacje należy w tym wypadku czerpać ze wszystkich pozytywnych zjawisk i wydarzeń dookoła. Pomaga w tym kilka modelowych zachowań.

Czytanie jako główny wariant motywacyjny

Często powtarza się, że to czytanie jest kluczem do sukcesu w życiu. Dodajmy jeszcze do tego taką oto konstatacje – dzieci, które rozwijają w sobie miłość do czytania, rozwijają równocześnie zamiłowanie do nauki.

Czytanie nie tylko pomaga dzieciom rozwinąć znacznie bogatsze słownictwo, ale także pomaga ich mózgowi nauczyć się przetwarzać pojęcia, analizować i wyciągać wnioski. Warto więc pomóc swojemu dziecku rozwinąć umiejętności czytania w jak najmłodszym wieku i wypełniając jego świat książkowymi bohaterami. Zaczynać trzeba oczywiście od kolorowych bajek z obrazkami, czytanie powinno być zabawne, a nie frustrujące! W ten sposób szybko może pojawić się motywacja do poszukiwania własnych lektur, a stąd już tylko krok do samodzielnej nauki.

Inne rodzaje motywacji do nauki

Ogólnie motywacja do nauki powinna się opierać na indywidualnych preferencjach i zachowaniach dziecka. Zapominamy zdecydowanie o wariancie: „jak nie siądziesz zaraz do lekcji to nie dostaniesz kolacji”. Zamiast karać, warto nagradzać, a jeszcze lepiej uczestniczyć czynnie w zadaniach szkolnych naszej pociechy. Tłumaczyć i przedstawiać różne problemy za pomocą atrakcyjnych form edukacyjnych, takich jak filmy, audiobooki, opowieści z życia wzięte, gry i zabawy.

Trzeba również zachęcać swoje dziecko do wyrażania swojej opinii na temat tego, co dzieje się w szkole. Stworzymy tym samym otwartą atmosferę, w której będzie czuło się komfortowo, wyrażając swoje upodobania, niechęci lub obawy. Dobrzy uczniowie znają swoje zdanie i czują się pewni, że mogą otwarcie mówić o swoich doświadczeniach edukacyjnych bez bycia ocenianym, poniżanym, zniechęcanym lub ignorowanym.

Redakcja letmeknow.pl

Nasi redaktorzy na stronie letmeknow.pl to dynamiczny zespół ekspertów w dziedzinach biznesu, finansów, rozwoju osobistego, pracy oraz lifestyle'u. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i pasję do dzielenia się wiedzą oraz inspiracją z czytelnikami. Stale rozwijamy się, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej aktualne i wartościowe treści. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, możemy oferować artykuły, które nie tylko pomagają czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych, ale także w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego stylu życia

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?