Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Znamy powody!
Data publikacji 20 lipca 2022W dzisiejszych czasach coraz więcej osób posługuje się więcej niż jednym językiem. Język ojczysty przestał być wystarczający, szczególnie jeśli tylko mała część populacji świata potrafi się nim posługiwać. Dlaczego warto uczyć się języków? Nie jest to tylko sposób na dodatkowy wpis w CV, ale także nowa pasja oraz trening dla naszego mózgu.
Praca a języki obce
Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych może ułatwić nam dobrą karierę zawodową. Ze względu na globalizację i szybko zmieniający się świat zapotrzebowanie na osoby posługujące się kilkoma językami naraz cały czas rośnie. Dawniej można było znaleźć pracę w zawodzie bez konieczności znajomości języka obcego. Wtedy większość osób pracowała tylko na rynek polski. Nieważne kim z wykształcenia jesteś, w dzisiejszych czasach czy to programista, księgowy czy manager muszą znać przynajmniej jeden język obcy. Dużą zaletą na rynku pracy będzie znajomość takich języków jak niemiecki, szwedzki czy chiński, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością.
Dlaczego warto uczyć się języków? Bo to pasja na lata!
Nauka języków to nie tylko nowe perspektywy zawodowe czy wyższe wynagrodzenie. To przede wszystkim świetny sposób na spędzanie czasu wolnego. Przyswajanie wiedzy nie musi być nudne, jeśli lubisz oglądać filmy lub czytać książki, możesz zacząć robić to w języku, którego się uczysz. Ciekawostki językowe, czy różnice pomiędzy językiem obcym a ojczystym również mogą dawać Ci wiele satysfakcji. Umiejętność porozumiewania się różnymi językami to również nowe możliwości podróżnicze oraz związane z poznawaniem obcokrajowców. Nic nie zbliża dwóch osób do siebie, jak jeden wspólny język. Rozmowy z osobami z zagranicy poszerzają nasze horyzonty oraz zmieniają nasze postrzeganie świata.
Nauka języków obcych jako trening mózgu
Uczenie się nowego języka polega na zapamiętywaniu nowego słownictwa, wymowy i gramatyki. Nie da się nauczyć języka obcego bez słuchania angażujących treści, czytania skomplikowanych artykułów oraz pisania złożonych tekstów. Wszystkie te czynności stymulują nasz mózg co poprawia jego kondycję. Dzięki nauce języków lepiej czytamy ze zrozumieniem, łatwiej jest się nam skupić na zadaniu. Rozwiązując jakiś problem jesteśmy skłonni do myślenia szybciej, ponieważ robimy to za każdym razem starając się chociażby ułożyć zdanie w innym języku. Mowa tu oczywiście o sytuacji kiedy jesteśmy początkujący.
Istnieje przesąd, że nauka języków obcych jest żmudna, monotonna i pochłania wiele czasu oraz pieniędzy. Tak, poznanie nowego języka to długotrwały proces, jednak jego efekty zostaną również z nami na długo. Przyswajać język możemy na wiele sposobów, począwszy od drogich, indywidualnych korepetycji po darmowe spotkania z native speakerami, których łatwo znaleźć w Internecie. Jeśli dalej się wahasz przed rozpoczęciem nauki nowego języka lub kontynuacją nauki nie ma na co czekać! Dlaczego warto uczyć się języków? Ponieważ dają nam one mnóstwo nowych doświadczeń oraz poszerzają horyzonty!