Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle kasy fiskalne dla fryzjerów

Jakie kasy fiskalne dla fryzjerów wybrać? Sprawdź, które kasy sprawdzą się w salonie fryzjerskim!

Data publikacji 25 października 2022

Kasa fiskalna to urządzenie rejestrujące sprzedaż na rzecz konsumentów. W przypadku branży kosmetycznej i fryzjerskiej jest wymagana prawnie. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jakie urządzenie fiskalne sprawdzi się w ich lokalu, jaki model wybrać. Kasy fiskalne dla fryzjerów różnią się między sobą, zdecyduj więc z głową!

Kasa fiskalna dla fryzjerów – czy jest wymagana prawnie?

Tak – kasa fiskalna dla fryzjera on-line jest prawnie wymagana już od 1 lipca 2021 roku. Warto podkreślić występujące różnice pomiędzy wariantem online, a klasycznym. 

Podstawową jest oczywiście wymagane połączenie z internetem. Nowoczesne urządzenia online łączą się z siecią przez protokół GPRS, Wi-Fi lub kabel Ethernet, po czym nawiązują połączenie z CRK – Centralnym Repozytorium Kas. CRK to serwer, na którym zapisywane są wszystkie działania przeprowadzone przez daną kasę fiskalną. Zarządza nim Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Tradycyjne kasy fiskalne nie są konstrukcyjnie przystosowane do połączenia z Repozytorium. Warto wspomnieć, że jeśli na co dzień korzystasz z kasy tradycyjnej i nie chcesz przechodzić na kasę online, zrób zapas przed końcem 2022 roku! W 2023 roku dostępne w sprzedaży będą jedynie urządzenia fiskalne online.

Jakie powinna mieć zalety dobra kasa fiskalna dla fryzjera?

Każda kasa fiskalna dla fryzjera powinna mieć cechy szczególnie pożądane w tej branży. Przede wszystkim liczy się pojemność pamięci, która powinna wynosić minimum 1000 kodów PLU. To liczba wystarczająca do większości salonów świadczących usługi fryzjerskie. Rzadko który salon oferuje więcej usług, które wymagałyby zakupu pojemniejszej kasy. To spora zaleta, gdyż kasy bardziej skomplikowane są także droższe. Oczywiście zakup modelu z większą pojemnością powinni zdecydować się fryzjerzy, którzy poza usługami sprzedają także towar, np. kosmetyki, farby, rozjaśniacze i inne produkty.

Kasy fiskalne dla fryzjerów powinny być również w pełni odporne na trudne warunki użytkowania płynące z jej eksploatacji w gabinecie fryzjerskim. Ścinki włosów, sporo pyłu, częsty kontakt z lakierami czy specyfikami podnoszącymi np. wilgotność powietrza sprawia, że urządzenie powinno cechować się szczelną obudową i marginalnym ryzykiem wystąpienia awarii z tytułu panujących warunków. 

Kasa fiskalna dla fryzjera – mała i kompaktowa

Fryzjerzy coraz częściej swoje usługi realizują także w terenie. Takie rozwiązanie do niedawna było spotykane bardzo rzadko, obecnie jednak większość fryzjerów i fryzjerek oferuje swoje usługi nawet w domu klientki lub klienta. To oczywiście wymaga zastosowania specjalnej kasy mobilnej, którą można obsłużyć także poza stacjonarnym miejscem prowadzenia działalności.

Taka kasa fiskalna dla fryzjerów powinna zostać wyposażona w pojemny akumulator, dzięki czemu nie będzie wymagać dostępu do zewnętrznego źródła zasilania. Warto, aby bateria była na tyle pojemna, by wystarczyła na obsługę wielu klientów w wybranych przez nich miejscach.

Ponadto kasa fiskalna online musi mieć połączenie z siecią internetową. To jest podstawowy wymóg, który każdy przedsiębiorca musi bezwzględnie spełnić. Kasy terenowe najlepiej łączyć się z CRK za pomocą protokołu GPRS, czyli przez sieć bezprzewodową któregokolwiek operatora sieci komórkowej. Kupując taką kasę u niektórych dystrybutorów, przedsiębiorca otrzymuje od razu przedpłacony abonament, wystarczający nawet na 2-letnie korzystanie z tej funkcjonalności.

Najpopularniejsze kasy fiskalne dla fryzjerów

Kasy fiskalne dla fryzjera różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami, poza opisaną wyżej mobilnością oraz pojemnością kodów PLU. Dużą popularnością cieszy się niezmiennie urządzenie Elzab K10 Online, które cechują niewielkie wymiary zewnętrzne, zastosowanie nowoczesnego ekranu dotykowego oraz obudowa pokryta tworzywem antypoślizgowym. Ekran wytrzymuje długie użytkowanie w trudnych warunkach panujących w środowisku fryzjerskim, w tym na jego kontakt ze specyfikami używanymi do stylizacji fryzur. Nie bez znaczenia jest także wygląd – Elzab K10 Online to kasa fiskalna dla fryzjera dostępna w wielu kolorach obudowy.

Nie można pominąć Novitus Nano Online oraz Nano II Online, które cechują się w zasadzie całkowitą bezawaryjnością oraz zaletami podobnymi do kasy Elzab K10 Online. Różnicę stanowi jednak zastosowanie silikonowej klawiatury, która dla wielu fryzjerek i fryzjerów stanowi lepsze rozwiązanie niż ekran dotykowy. Ciekawym modelem jest także Elzab Mini Online – bardzo interesująca kasa fiskalna dla fryzjera, która zachwyca liczbą funkcji i niewielkimi gabarytami.

Warto także wymienić model Posnet Revo Online oraz Ergo Online, Elzab Jota Online, Datecs WP-50 Online oraz WP-500 Online. To sprawdzone urządzenia fiskalne, które branża fryzjerska przyjęła ciepło już od chwili ich pojawienia się na rynku krajowym.

Jak często wykonywać przegląd kasy fiskalnej?

Każda kasa fiskalna dla fryzjera powinna zostać poddana oglądowi przez serwisanta co 2 lata od chwili fiskalizacji urządzenia. Termin ten jest absolutnie nieprzekraczalny i obowiązuje wszystkich właścicieli przedsiębiorstw świadczących usługi fryzjerskie. Przegląd musi być wykonany maksymalnie co 24 miesiące.

Brak przeprowadzenia przeglądu to kary – i to całkiem duże. Urząd Skarbowy upomni się o zwrot ulgi udzielonej na zakup danej kasy w wysokości maksymalnie 700,00 zł i przyzna mandat w wysokości 300,00 zł.

Redakcja letmeknow.pl

Nasi redaktorzy na stronie letmeknow.pl to dynamiczny zespół ekspertów w dziedzinach biznesu, finansów, rozwoju osobistego, pracy oraz lifestyle'u. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i pasję do dzielenia się wiedzą oraz inspiracją z czytelnikami. Stale rozwijamy się, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej aktualne i wartościowe treści. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, możemy oferować artykuły, które nie tylko pomagają czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych, ale także w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego stylu życia

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?