Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty co to jest coaching

Wyjaśniamy co to jest coaching

Data publikacji 21 sierpnia 2022


Wiele osób zastanawia się, co to jest coaching. Można śmiało powiedzieć, że coraz bardziej popularne jest pojęcie coachingu. W tym artykule wyjaśnimy, skąd wzięło się pojęcie coachingu i jakie są jego zalety. Coaching to forma pomocy dla ludzi, którzy chcą się rozwijać i są naprawdę świadome swojego rozwoju.

Czym jest coaching?

Głównym celem coachingu jest doskonalenie swojego rozwoju biznesowego lub osobistego. W tym celu wykorzystuje się różne techniki motywacyjne oraz psychologiczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że ze Stanów Zjednoczonych pochodzi pojęcie coachingu. Coach jest trenerem, który motywuje swoją drużyną do osiągnięcia zamierzonego celu. Na samym początku głównie zajęć sportowych dotyczył coaching. Obecnie znacznie szersze znaczenie ma to słowo. Nie tylko sportowiec, ale również muzyk, a także każdy z nas może zamówić osobistego coacha. Dzięki takiej osobie możemy odnieść sukces na dowolnej płaszczyźnie życia. Podczas spotkań coachingowych można też wydobyć ukryte talenty. Wtedy możliwości działania są zdecydowanie większe. Można wyróżnić coaching zespołowy oraz indywidualny. Warto mieć na uwadze, że coaching indywidualny może być menedżerski, biznesowy lub osobisty. Można śmiało powiedzieć, że pewną metodą rozwoju osobistego jest sam coaching. Musi oczywiście pojawić się nić porozumienia między samym coachem, a osobą, która korzysta z pomocy coacha. Rozwój osobisty oraz zawodowy to główny cel spotkań. Osoby indywidualne oraz całe firmy mogą korzystać z coachingu. Gdy z coachingu korzysta firma to możemy mówić o coachingu biznesowym. Należy pamiętać, że coaching musi realizować określone cele. Jednak coaching to nie jest rodzaj terapii i trzeba o tym pamiętać.

Zalety coachingu

Zadaniem nauczyciela nie jest leczenie wydarzeń z przeszłości. Trener nie daje rad, ale pomaga znaleźć problemy i możliwe rozwiązania. Należy pamiętać, że coaching nie jest żadnym mentoringiem. Na podstawie własnego doświadczenia mentor pomaga w rozwiązywaniu problemów. Z kolei bez żadnego scenariusza działa coaching. To głównie na współpracy opiera się coaching. Efektywność zamierzonych celów zwiększy się, jeśli będziemy dobrze współpracować z trenerem. Gdy sami czegoś chcemy to zdecydowanie łatwiej jest osiągać własne cele. Względem swojego coacha trzeba być też otwartym. Nie osiągniesz tego, co byś mógł, jeśli nie będziesz całkowicie szczery i zmotywowany. W każdej chwili możesz zmienić plan działania i dostosować go do swoich możliwości. Trzeba pamiętać, że spotkania z coachingu nie są jednorazowe. Z reguły trwają przynajmniej trzy miesiące. Niektóre osoby z pomocy coacha korzystają przez całe życie. Klienci mają do osiągnięcia zarówno cele krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Z kilkoma mentorami lub coachami ma zawodowe kontakty wiele osób, które osiąga sukcesy. Dla osób, które planują doskonalić swoje umiejętności przeznaczony jest coaching. Ważny jest nie tylko rozwój kompetencji zawodowych, ale również kompetencji osobistych. Jeśli masz taką potrzebę to możesz uczęszczać indywidualnie na spotkania coachingowe. Niektóre firmy organizują również spotkania dla swoich pracowników.

Redakcja letmeknow.pl

Nasi redaktorzy na stronie letmeknow.pl to dynamiczny zespół ekspertów w dziedzinach biznesu, finansów, rozwoju osobistego, pracy oraz lifestyle'u. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i pasję do dzielenia się wiedzą oraz inspiracją z czytelnikami. Stale rozwijamy się, aby dostarczyć naszym czytelnikom najbardziej aktualne i wartościowe treści. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, możemy oferować artykuły, które nie tylko pomagają czytelnikom w osiąganiu sukcesów zawodowych, ale także w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego stylu życia

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?