letmeknow.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach oraz rozwoju osobistym

Lifestyle

Jak skutecznie zarządzać finansami przedsiębiorstwa?

Jak skutecznie zarządzać finansami przedsiębiorstwa?

Prowadzenie firmy, w której pracuje przynajmniej dziesięciu pracowników, to już nie lada wyzwanie. Okazuje się, że nie tak łatwo jest nad wszystkim zapanować. Poza tym łatwo wtedy o błędy. Niektóre decyzje podejmujemy zbyt pochopnie, pod wpływem emocji. Warto jednak nauczyć się, jak dobrze analizować sytuację i wybierać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Poduszka finansowa

Studia zarządzanie pozwalają lepiej przygotować się do zarządzania finansami firmy. Jedną z pierwszym rzeczy, o które warto zadbać jest poduszka finansowa. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest to zabezpieczenie. W razie kryzysu czy upadku przedsiębiorstwo ma zapas funduszy, by sobie poradzić. Zaleca się odkładanie co miesiąc 10% z zysków.

Szacowanie wysokości zobowiązań

Zdarza się, że przedsiębiorcy zachłysną się sukcesem, po czym podejmują nieprzemyślane decyzje, które maja katastrofalne skutki. Dochodzi do tego, że zaciągają zobowiązania, jakie potem ciężko jest spłacić w terminie. Dlatego konieczna jest nauka tego, jak powinno wyglądać prawidłowe zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Każda decyzja powinna być przemyślana na chłodno, a każdy wydatek uzasadniony. Nie ma sensu kupować czajnika za 5000 zł, gdy można kupić tańszy, równie sprawny model.

Kontrola finansów

Chodzi tutaj zarówno o kontrolę płynności finansów, jak i wpłaty i wydatki. Prawidłowe zarządzanie finansami przedsiębiorstwa polega na tym, że dbamy o płatność faktur, rachunków i wszelkich wydatków w terminie. Budżet firmy powinien zostać rozplanowany w taki sposób, by zawsze na koncie znajdowała się nadwyżka.

Istotne jest także kontrolowanie tego, by np. nie wydać towaru bez wcześniejszej wpłaty. Konieczne jest prowadzenie i pamiętanie o fakturach przychodu i kosztów.

Finanse prywatne a firmowe

Szczególnie w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych może dochodzić do tego, że przedsiębiorca nie pilnuje rozdzielności między finansami prywatnymi i firmowymi. Zwłaszcza że nie każdy jest zobowiązany do prowadzenia konta firmowego. Warto jednak założyć choćby osobny rachunek, który pozwoli na rozdzielenie pieniędzy.

Podsumowanie

Umiejętne zarządzania finansami firmy to jedna z umiejętności, jaką może posiąść student WSEH. Dzięki temu pozna najważniejsze błędy, nauczy się ich unikać. Dowie się, dlaczego samo zatrudnienie księgowej nie wystarczy do prawidłowego działania firmy oraz co jest niezbędne w prowadzeniu własnej firmy. Uczelnia stawia na praktyczną wiedzę, którą można wykorzystać zarówno podczas zakładania własnej działalności, jak i wspierania cudzej.

Udostępnij